Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Drewniany wieżowiec w centrum miasta

W Bordeaux, największym mieście Akwitanii (południowo-zachodnia Francja), powstanie niezwykle oryginalny wieżowiec o drewnianej konstrukcji: Hyperion. Jego budowę zlecono firmie Eiffage Construction.

Będzie to pierwszy wieżowiec tej skali (57 m wysokości), zbudowany w takiej technologii. Do tego, cały zostanie obsadzony bujną roślinnością, na wszystkich kondygnacjach. W efekcie, w środku miasta stworzona zostanie zielona wyspa: wertykalny las.

Hyperion – pierwszy wieżowiec o drewnianej konstrukcji tej skali we Francji – będzie liczył 18 kondygnacji (57 m wysokości). Oprócz mieszkań, mieścić się w nim będą biura (przewidziano na nie 4 000 m2), przestrzenie usługowo-handlowe (500 m2 powierzchni) oraz parking na 160 miejsc, usytuowany w podziemiach budynku. Całkowita powierzchnia tej realizacji wyniesie 17 000 m2.

Kolejną cechą, która przesądza o jej oryginalności jest odważne zastosowanie roślin na wszystkich kondygnacjach. Dzięki temu wieża, otoczona przez niższe budynki, będzie sprawiała wrażenie wertykalnego lasu.
Hyperion zostanie realizowany w technologii BIM (Building Information Modeling – technologii, która łączy wizualizację 3D z interaktywną bazą danych informacji o budynku). Konstrukcja budynku jest bardzo innowacyjna: pozwala na duże przekształcanie przestrzeni podczas jej użytkowania. Trzon wieży oraz trzy pierwsze poziomy wykonane będą z betonu, natomiast ściany – z klejonego drewna. Dzięki temu konstrukcja będzie lekka i zbędne staną się masywne ściany nośne.

Niezwykle oryginalne są wszystkie elementy Hyperiona: bryła, wygląd, ale również koncepcja architektoniczna wieżowca. Osią budynku stanie się wewnętrzna pionowa ulica, skupiająca wokół siebie otoczone zielenią mieszkania-apartamenty.
To projekt pionierski również w zakresie ochrony środowiska. Stanowi przykład budownictwa nowej generacji, o bardzo niskiej emisji CO2: W szkielecie wieżowca zdecydowano się zastosować drewno – materiał odnawialny, który emituje 25% mniej CO2 w trakcie realizacji prac konstrukcyjnych w porównaniu do podobnego rozwiązania z betonu.

 

Dzięki temu, zminimalizowany zostanie negatywny wpływ budowy na środowisko naturalne. Na dachu stworzona zostanie przestrzeń dla ogrodów społecznych, co wpisuje się w coraz popularniejszy trend: rozwój ogrodnictwa miejskiego. W budynku przewidziano również otwarte, pełne zieleni przestrzenie, sprzyjające integracji społecznej. W niedostępnych częściach dachu zaprojektowano dzikie ogrody.


Wieżowiec Hyperion zaprojektował architekt Jean-Paul Viguier. Projekt będzie realizowany we współpracy z firmami Clairsienne, Atlantique Aménagement i Woodeum. Prace budowlane mają się rozpocząć we wrześniu 2017 r. Budynek powinien zostać oddany do użytku w styczniu 2020 r.
Bordeaux jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów Francji. Drewniany wieżowiec Hyperion oraz podobna w założeniach konstrukcja Silva (za jej realizację odpowiadać będzie firma Kaufman & Broad) staną się ważnym elementem tworzonej właśnie nowoczesnej, ekologicznej części miasta.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *