Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Dom w kościele

Dla wielu z nas kościoły to miejsca kultu i ciężko nam wyobrazić sobie, że to miejsce kultu zmienia się w przestrzeń o zupełnie innym przeznaczeniu.

W Posce silnie zakorzenione jest skojarzenie kościoła tylko i wyłącznie z miejscem, gdzie kontaktujemy się z Bogiem. W krajach, gdzie takiego przywiązania do tradycji chrześcijańskich nie ma kościoły często są rewitalizowane i zmieniane – zgodnie z potrzebami właściciela. Są po prostu budynkiem, może nietypowym, ale jednak budynkiem, w którym może znaleźć się miejsce na sklep, dyskotekę, czy biuro. A dla niektórych kościół staje się domem.

Jeden z kościołów w Utrechcie został przekształcony w przestronny dom.
Kościół przestał pełnić swoją funkcję w 1991 roku i od 2007 był showroomem do prezentowania mebli, był też wynajmowany jako sala konferencyjna i koncertowa. Jest to zresztą znamiennie w Holandii, gdzie corocznie ok 100 kościołów, przestaje być kościołami i zostaje zamkniętych. Koszty renowacji i konserwacji są bardzo duże, więc część z budynków zostaje zrównana z ziemią, ale na szczęście zdarza się to coraz rzadziej.

Przekształcenie powierzchni 475 m2 w dom stanowiło dla projektantów nie lada wyzwanie.

Obecność antresoli była początkowo ważnym punktem wyjścia dla projektu. Jednak architekci zdecydowali się na częściowe jej usunięcie i znaczne zmodyfikowanie w celu poprawy funkcjonalności budynku.

Wiele z pierwotnych elementów pozostało na miejscu – drewniana podloga i stare drzwi zostały poddane konserwacji.

Ponadto kościół na zewnątrz pozostaje nienaruszony, dzięki czemu olbrzymie okna z kolorowymi witrażami wpuszczają do środka maksymalną ilość światła.

Wewnątrz dodano wiele elementów szklanych, które w zestawieniu z elementami historycznymi stanowią piękne połączenie starego z nowym.

Więcej informacji o kościele można znaleźć na www.zecc.nl

Fotografie: Frank Hanswijk www.frankhanswijk.nl

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *